Usprawnij technologię płacową:
Sesja pytań i odpowiedzi z Tilmanem Rotbergiem
Bogactwo obecnych na rynku technologii płacowych sprawia, że firmy są przytłoczone mnogością opcji wyboru. W tym gąszczu aplikacji, zamiast wybrać rozwiązanie, które odpowie na Twoje potrzeby, możesz trafić na takie, które będzie zbyt złożone i skomplikowane dla Twojej firmy. Albo takie, które co prawda będzie intuicyjnym i prostym w obsłudze systemem płacowym, ale niestety nie integrującym się z resztą oprogramowania HR, którego używają Twoi pracownicy. Poprosiliśmy Tilmana Rotberga, Dyrektora ds. Global Portfolio Go-To-Market, o radę, jak wybrać odpowiednią technologię płacową i jak wykorzystać ją w bardziej efektywny sposób.
Artykuły blogowe
W czasach, kiedy wydajność operacyjna przekłada się bezpośrednio na przewagę konkurencyjną, znaczenie wyboru odpowiedniej technologii płacowej jest nie do przecenienia. Dla liderów HR opanowanie wyzwań związanych z płacami jest kluczem do osiągnięcia celów organizacyjnych. Zaskakujące jest jednak to, że europejskie firmy konsekwentnie wymieniają szybkość i wydajność przetwarzania listy płac jako swoje najważniejsze wyzwanie w tym zakresie.
W zmieniającym się krajobrazie zarządzania zasobami ludzkimi, integracja technologii płacowych to nie tylko wygoda; to strategiczny obowiązek. Nasze nowe badania pokazują jednak, że dla 1 na 10 europejskich firm stworzenie zintegrowanego i wydajnego systemu płacowego pozostaje pilnym, ale niespełnionym wyzwaniem.
W stale rozwijającej się dziedzinie HR, urok sztucznej inteligencji jest niepodważalny. Jednak jej integracja z systemami płacowymi pozostaje stosunkowo niewykorzystanym obszarem, a nieco ponad 1/5 europejskich firm integruje technologie AI ze swoimi systemami płacowymi. Jednak tam, gdzie sztuczna inteligencja znalazła swoje zastosowanie, jej wpływ może być ogromny - ułatwiając zautomatyzowane obliczenia płacowe i eliminując przyziemne zadania, wykrywając błędy z finezją i zapewniając zgodność z łatwością.